CHP’li Başarır: “24 Haziran’da Demokrasiye Yapılan Darbeye Bir Ders Verdik”

Okunma: 82
CHP 29 Temmuz 2019 22:07
Videoyu Aç CHP’li Başarır: “24 Haziran’da Demokrasiye Yapılan Darbeye Bir Ders Verdik”
A
a

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Siyaset Meydanı Sunucusu Buse Yegül ile gerçekleştirdiği röportaj da, Istanbul seçimlerini ve CHP’li yerel yönetimleri değerlendirdi.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Siyaset Meydanı Sunucusu Buse Yegül ile gerçekleştirdiği röportaj da, Istanbul seçimlerini ve CHP’li yerel yönetimleri değerlendirdi.
 
Haber: Buse Yegül 
 
Siyaset Meydanı’na konuk olan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Istanbul seçimlerini şu şekilde değerlendirdi:
 
“31 Mart’ta kazanılmış seçim, haksız ve hukuksuz bir şekilde iptal edildi. Bir hukukçu olarak, Milletvekilliği sıfatını bir kenara bırakıyorum çok üzüldüm. Ortada bir emek vardı. İnsanların iradesi vardı. Demokrasiye yapılan bir darbe vardı. Haziran’a kadar olan süreçte çalışmalarımız gerçekten muhteşemdi. 800 bin gibi bir fark oldu. Hepimiz çalıştık. Daha önce AKP’ye, MHP’ye oy veren kardeşlerimizle bir bütün olduk demokrasi adına yapılan bu karara bir ders verdik. Ben, Pendik’ten sorumluydum. 2 ay Pendik Milletvekilliği yaptım. Mersin’den beni ödünç aldılar. İlk kez Pendik’te sokaklarda, caddelerde, evlerde oldum. İyi bir iletişim kurduğumu düşünüyorum. Hala beni arayan insanlar var. Başardık, bunu hep beraber başardık.” 
 
“İmamoğlu’nun Projeleri Anlaşılabilir ve Anlatılabilirdi”
 
Ekrem İmamoğlu’nu başarıya ulaştıran şeyin tamamiyle doğallığı olduğunu kaydeden Başarır:
 
“Çok doğal davrandı, insanlarla iletişimi çok sıcaktı, çok iyi temas etti. Anlaşılabilir ve anlatılabilir projeleri vardı. Diğer partideki insanlarla, muhafazakar dediğimiz seçmenle ve CHP tabanıyla çok iyi bir iletişim kurdu. Vaatleri gayet güzeldi. Ekibine bakıyoruz, üniversite mezunu alanında uzman insanlar daire başkanı oluyor. Genç olması, ayrı bir avantajdı. 2 dönem Beylikdüzü’nde Belediye Başkanlığı yapması avantajdı ve herkesle bir bütün olarak iyi iletişim kurarak bu süreci ilerletti.” dedi. 
 
‘Zengin Yaratmazsak, Dar Gelirli İnsanlara Sahip Çıkarsak Genel İktidar Gelir’
 
CHP’nin uzun yıllardır kazanamadığı belediyeleri alması ile beraber, insanların AKP cephesinden oylarını çekmesinin; ‘halk uyandı’ olarak adlandırılmasını Başarır şu şekilde değerlendirdi:
 
“Halk bize bir şans verdi. Bu şansı iyi kullanırsak, insanlara dokunursak, fakir, evine ekmek girmeyen, süt girmeyen insanlara yardımda bulunursak, sosyal belediyeciliği tam olarak yerine getirirsek, parası olmayan, üniversiteye gidecek yol parası olmayan öğrencilere sahip çıkarsak, zengin yaratmazsak, dar gelirli zümrenin sesi olursak genel iktidar gelir. Hep söylediğim bir şey vardır; ‘Gitmediğin yer senin değil, dokunmadığın insan senin değil, beraber yürümediğin insan senin değil’ halk bize bir şans verdi, bu bizi mutlu etti ama bu daha mutlu günlerin başlangıcı. Daha yapacak çok işimiz var.” 
 
‘Belediye Başkanlarımız Halkın Bir Lirası’na Dokunmayacak’
 
CHP’li Belediyelerin ilerleyen süreçte, halkta bırakacağı izden bahseden Başarır, Mersin’de ramazan ayında 214 bin vatandaşla iftar yapıldığını hatırlatarak:
 
“Mersin’de hep beraber ramazan ayında 214 bin vatandaşımızla iftar yaptık. Bu gerçekten çok önemli bir durumdu. Mut’ta da yaptık, Anamur’da da yaptık, Tarsus’ta da yaptık ve binlerce insan geldi. Su da, ulaşım da indirim yapacağız dedik bir miktar yaptık. Her akşam eğlenen bir Mersin yapacağız dedik; tiyatrodan, konserlere kadar daha fazla insanla beraber olduk. 3 ay da çok kısıtlı imkanlara rağmen borç alma yetkisi almayan ama 3 milyar borcu devralan bir Belediye Başkanı’nın yaptığı hizmetleri anlatıyorum. Artık dürüst, halkın bir lirasına dokunmayan belediye başkanları’na ihtiyacımız var. Her yerde söylüyorum; Mersin Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir, Mezitli ve Tarsus Belediyeleri insanlarımızın bir lirasına dokunmayacak. Vahap Bey, dönemi bittiğinde ‘halkın parasını korudu’ diyecekler. Daha yapılacak çok şey var. Raylı sistem gelecek, işsizlikle mücadele edeceğiz, evlere yardım edeceğiz, halka dokunacağız, köylere daha fazla hizmet edeceğiz. Çok şey yapacağız ve beraberce yapacağız bunu.” ifadelerini kullandı. 
 
‘Belediyemiz Türkiye’nin Markası Haline Gelecek’
 
Son olarak; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan’ın başkanlıkları hakkında konuşan Başarır, şunları söyledi:
 
“Vahap Seçer; iki dönem Milletvekilliği yapmış, hiçbir şaibeye bulaşmamış, pırıl pırıl bir siyasetçi. Şimdi de Belediye’yi yönetmeye talip oldu ve kazandı. Ben çok başarılı olacağına inanıyorum. Çok küçük bir şirketi alıp, Mersin’in ve Türkiye’nin en marka şirketi haline getirmiş bir işadamı aynı zamanda. Belediyemizi de Türkiye’nin markası haline getireceğinden eminim. Haluk Bozdoğan, ilk kez Belediye Başkanı seçildi. Daha önce siyasette başka bir görevi yoktu. Doktor olarak halkın gönlünü kazanmıştı. Çok çalışıyor, günde 3-4 saat uyuduğunu biliyorum. Önemli şeylere adım atıyor. En azından her mahalle de akşamları yazlık sinemalar var. Tiyatro tekrar açıldı. Güzel şeyler yapıyor. Ona da inanıyor ve güveniyoruz.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat