Dalkılıç, Erdal İnönü’yü andı

Okunma: 215
Genel 31 Ekim 2019 16:46
Videoyu Aç Dalkılıç, Erdal İnönü’yü andı
A
a

İş İnsanı Süleyman Dalkılıç, SODEP ve SHP Genel Başkanları Erdal İnönü’yü ölümünün 12. yılında andı. Dalkılıç yayınladığı mesajda şunları söyledi:


“1983 yılında SODEP Genel Başkanı olarak siyasete giren Erdal İnönü, 1985 yılında SHP Genel Başkanı seçildi. 1991 yılında Süleyman Demirel başkanlığında kurulan DYP-SHP hükümetinde Başbakan Yardımcılığı yapan Erdal İnönü, bilahare aktif siyasetten ayrılarak, SHP ve sonra CHP’nin Onursal Başkanlık sıfatını taşıyordu. 
 
Lozan kahramanı, büyük devlet adamı, 2’nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün oğlu, eski Başbakan Yardımcılarından Prof. Dr. Erdal İnönü, 31 Ekim 2007 tarihinde aramızdan ayrılmıştı. Türkiye'nin bilim ve siyaset alanında örnek aldığı kişilerden biri olan Erdal İnönü, alışık olunan sert siyaset anlayışını bir tarafa bırakıp, fikirlerinden ödün vermeden, birleştirici kimliği ile politika üretmiştir. 
 
Bu sağduyulu davranışı ile Türkiye'nin siyasi yaşantısında yeni bir sayfa açmıştır. Sosyal Demokrasi Partisi’nin kurucusu, sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini hayata geçirmeyi hedefleyen, sosyal demokrasiyi, örnek devlet adamlığını alçak gönüllüğü ile hafızalara yer etmiş Prof. Dr. Erdal İnönü’yü saygıyla ve rahmetle anıyorum.”

EDİTÖR : CAN GÜNGÖR
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat